Streetplay.com   Home Contact us E-mail this page  ShareThis
2002 USHA One-Wall Nationals
The Games Events Photos Stories Features Fun & Prizes Discussion Links Store About Us

2002 USHA Nationals Section Guide


• 2002 USHA Nationals Home
• Open Singles
• Open Doubles
• Full Results


Full One-Wall Nationals Coverage
• 2005 Nationals
• 2004 Nationals
• 2003 Nationals
• 2002 Nationals
• 2001 Nationals
• 2000 Nationals
• 1999 Nationals

• Recent One-Wall Champs
• USHA One-wall Center
(opens in new window)


Handball: Section guide
• Handball home
• Schedule
• Discussion

Multimedia
• Links
• Photos
• Video and film Video!
• Media Coverage

Top Stories - 2003
• USHA One-Wall Nationals
• King of the Courts
• One-Wall Profiles

Top Stories - 2002
• USHA One-Wall Nationals
• King of the Courts
• Mayor's Cup
• NYC Big Blue Championship

Top Stories - 2001
• USHA One-Wall Nationals
• Mayor's Cup
• King of the Courts
• NYC Big Blue Championship

Top Stories - 2000
• World Championships
• USHA One-Wall Nationals
• Mayor's Cup
• King of the Courts
• Close-up: Priscilla Shumate
• NYC Big Blue Championship
• Full 2000 Coverage

Top Stories - 1999
• USHA One-Wall Nationals
• King of the Courts
• Close Up: Ference Dominguez
• Partners in the Game
• Full 1999 Coverage




Anna Calderon & Theresa McCourt capped out a tournament of upsets with by winning the Women's Doubles.
Click for bigger picture

Photo by Holly Koffler-Wooley
Anna Calderon & Theresa McCourt capped out a tournament of upsets with by winning the Women's Doubles.

2002 USHA One-Wall Nationals - Full Results.
Coney Island Aug 1-4 2002

Men's Open Singles:

Preliminary round:

  • Charles Manse (Brooklyn, NY) d. John Necakov (Rego Park, NY), 18, 16;
  • Jesus Ayala (NY, NY) d. Alvaro Rebaza (Whitestone, NY) 15, 8;
  • David Sheldon (Whitestone, NY) d. Abe Mantell (East Meadow, NY), 6, 2.
  • Round of 16:

  • Cesar Sala (Brooklyn, NY) d. Manse 18, (18), 7;
  • PeeWee Castro (NY, NY) d. Paul Williams (Baldwin, NY), 11, 1;
  • Robert Sostre (NY, NY) d. Andy Rousseau (NY, NY), 20, 5;
  • Joe Durso (Brooklyn, NY) d. Raul Retian (Belle Rose, NY), 6, 15;
  • Joe Kaplan (Brooklyn, NY) d. Ayala, 7, 6;
  • Dave Rojas (NY, NY) d. Kendell Lewis (Brooklyn, NY), (17), 20, 4;
  • Anthony Roberts (NY, NY) d. Ed Archival (Bronx, NY), 19,9;
  • Satish Jagnandan Bronx, NY d. Sheldon 15,14
  • Quarterfinals:

  • Castro d. Sala, (13), 17, 10;
  • Durso d. Sostre, 20, (1), 6;
  • Kaplan d. Rojas, 19, 4;
  • Jagnandan d. Roberts, 19, 11.

    Semifinals:

  • Castro d. Durso, 16, 13;
  • Kaplan d. Jagnandan, 13, (14), 5.

    Final:

  • Castro d. Kaplan, (12), 14, 10.

    Men¹s Open Doubles:

    Preliminary round:

  • Carlos Lopez/Satish Jagnandan (NY) d. Eric Smith/Andy Rousseau, (NY), 10, 20;
  • Albert Apuzzi/Ervin Irizarry (NY) d. David Sheldon/Raul Retian, (NY), 9, 14;
  • Paul Williams/Paul Lonergan (NY) d. John Necakov/Emmitt Fitzpatrick (NY), 9, 12;
  • Jon Lee/Alvaro Rebaza (NY) d. Pete Pelligrini/Gabe Vasquez (NY), 19, (15), 2.

    Quarterfinals:

  • David Rojas/John ³Rookie² Wright (NY) d.
  • Carlos Lopez/Satish Jagnandan (NY), 20, 16;
  • Pee Wee Castro/Anthony Roberts (NY) d. Apuzzi/Irizarry, 13, 6;
  • Kendell Lewis/Robert Sostre(NY) d. Williams/Lonergan, 16, 18;
  • Joe Kaplan/Cesar Sala (NY) d. Lee/Rebazza, 13, 11.

    Semifinals:

  • Castro/Roberts d. Rojas/Wright, (15), 5, 5;
  • Sala/Kaplan, default.

    Final:

  • Castro/Roberts d. Sala/Kaplan, 16, (18), 9.

    Women¹s Open Singles:

    Preliminary round:

  • Alethia Mendez (Sunnyside, NY) d. Melody Ruiz (NY, NY), 19, 12.

    Quarterfinals

  • Tracy Davis (Brooklyn) d. Mendez, 4, 5;
  • Theresa McCourt (Brooklyn) d. Brenda Pares (Brooklyn), 8, 16;
  • Anna Calderon (Brooklyn) d. Sydell Smith (Brooklyn), 9, 16;
  • Gladys Miranda (Jamaica, NY) d. Dori Ten(Brooklyn), 19, (4), 2.

    Semifinals:

  • Davis d. McCourt, 6, 14;
  • Miranda d. Calderon, (3), 6, 5.

    Final:

  • Davis d. Miranda, (20), 12, 0.

    Women¹s Open Doubles Round Robin:

    First Matches:

  • Anna Calderon/Theresa McCourt (NY) d. Barbara Canton-Jackson/Dori Ten (NY), 4, 11.
  • Tracy Davis/Gladys Miranda (NY) d. Sydell Smith/Brenda Pares (NY), 6, 9.

    Second Matches:

  • Canton-Jackson/Ten d. Smith/Pares, 18, 12;
  • Calderon/McCourt d. Davis/Miranda, 9, 14.

    Final Round Matches:

  • Davis/Miranda d. Canton-Jackson/Ten, 19, 6;
  • Calderon/McCourt d. Smith/Pares, (20), 16, 5.
  • Calderon/McCourt - 1st
  • Davis/Miranda - 2nd
  • B Singles:

    Preliminary round:
  • Armondo Duchesne (Bronx, NY) d. Misha Zitser (Bayside, NY), 17, 20;
  • Kok Soon Lieu (East Elmhurst, NY), default; Juan Gomez (Queens, NY) d. Aaron Velez (Yonkers, NY), 16, 10;
  • Thomas Rudzewick (North Bellemore, NY), default.

    Round of 16:

  • Caleb Torres (Bronx) d. Armando Duchesne (Brooklyn), (18), 8, 7;
  • Paul Angel (Brooklyn) d.
  • Sal Coticelli (Brooklyn), 10, 12;
  • Abe Mantell (East Meadow, NY) d. Adam Zimet (Gaithersberg, MD), (16), 11, 3; Carlos Lopez (NY, NY) d. Lieu, 4, 4;
  • John Lee (Fresh Meadows, NY) d. Gomez, 15, 11;
  • Dennis Bouderau (NY, NY) d. Jose Davilla (Manhatten, NY), 11, 19;
  • Kareem Wilkerson (Brooklyn) d. Dennis Machuca, Jr. (Woodhaven, NY) 17, (13), 10;
  • Rudzewick, default.

    Quarterfinals:

  • C. Torres d. Angel, 16, 10;
  • Lopez d. Mantell, 9, 5;
  • Lee d. Bouderau, 5, 7;
  • Wilkerson d. Rudzewick, 11, (16), 2.

    Semifinals:

  • C. Torres d. Lopez, 14, (14), 0;
  • Lee d. Wilkerson, 16, 3.

    Final:

  • Lee d. C. Torres, (16), 14, 4.

    B Doubles:

    Priliminary Round:

  • Sal Coticelli/Vatche Dostumian (NY) d. Adam Zimet/Joe Ivy (MD/MI), 10, 3.

    First Round:

  • Caleb Torres/Eliel Torres (NY) d. Coticelli/Dostumian, 19, 15;
  • Kareem Wilkerson/Michael Schneider d. Daniel Russo/Tom Rudzewick (NY), 9, 16;
  • Victor Lopierre/ Juan Gomez (NY) d. Sandesh Sadalge / Misha Zitser (NY), 10, (12), 4;
  • Brian Callanan/Robert Darienzo (NY), default.

    Semifinals:

  • C. Torres/E. Torres d. Wilkerson/Schneider, 18, 17; LoPierre/Gomez, default.

    Final:

  • Lopierre/Gomez d. C. Torres/E. Torres, 7, (20), 3.

    C Singles:

    Preliminary round:

  • Aaron Rodriguez Bronx, NY d. Dave Gurman Alameda, CA 4,12;
  • Kevin Ward NY, NY d. Matt Krueger Tucson, AZ 11,3;
  • Eliel Torres NY, NY d. Jeff Ryan Minneapolis, NY (17),13,6
  • Round of 16:

  • Victor LoPierre Forest Hills, NY d. Rodriguez 4,12;
  • John Lau NY, NY d. Leo Dudin Flushing, NY 20,(16),5;
  • Gian Paul Florendo NY, NY d. Luis Diaz Elmhurst, NY 15,(8),7;
  • Dennis Bouderau NY, NY d. Ward 7,9;
  • Micheal Schneider Queens, NY d. Charlie Girkin Houston, TX 12,5;
  • Chris Dudin (Flushing, NY) d. Kevin Ward, Jr. (New York, NY), 2, 3;
  • Paul Angel (Brooklyn, NY) d. E. Torres, 12, 11.
  • Quarterfinals:

  • Lopierre d. Lau, 8, 11;
  • Bouderau d. Florendo, 3, 9;
  • Schneider d. Velez, 12, 18;
  • Angel d. Dudin, 5, 8.
  • Semifinals:

  • LoPierre d. Bouderau, 14, 20;
  • Angel d. Schneider, 14, 12.
  • Final:

  • LoPierre d. Angel, 5, 6.
  • C Doubles:

    First Round:

  • Gian Paul Florendo/John Lau (NY) d. Jesse Cevallos/Charlie Girkin (TX), 18, 12;
  • Rich Ryan/Jeff Ryan (MN), default.

    Semifinals:

  • Artie Fuchs/Ron Pescatore (NY) d. Florendo/Lau, 12, 15;
  • Ryan/Ryan d. Dudin/Dudin, 12, 14.

    Final:

  • Fuchs/Pescatore d. Ryan/Ryan, 3, 20.

    35 Doubles:

    First Round:
  • Pete Pelligrini/Rene Carrabello (NY) d. Joe Lomangino/Jesus Ayala (NY), (17), 20, 10;
  • Dan Vera / Peter Garcia (NY) d. Joe Brusca/Vatche Dostoumian (NY), 5, 4.

    Semifinals:

  • Michael Demetriou/John Peterson (NY) d. Pelligrini/Carrabello, 14, 8;
  • Eric Klarman/Al Torres (NY) d. Vera/Garcia, 12, 6.

    Final:
    Torres/Klarman d. Demetriou/Peterson, 15, 11.

    40 Singles:

    First round:

  • Al Torres (Brooklyn) d. Bo Bauer (Dayton, OH), 3, 4;
  • Daniel Russo (Queens) d. Mike Alotta (New Tripoli, PA), 9, 13;
  • Dan Vera (Stoneridge, NY) d. Joe Brusca (NY, NY), 4, 19.

    Semifinals:

  • Torres d. Russo, 6, 0;
  • Vera d. Kirzner, (12), 13, 1.

    Final:

  • Vera d. Torres, 9, (20), 6.

    50 Singles:

    First round:

  • Felix Zilberbrand (Brooklyn) d. Jim Starr (Boulder, CO), 20, 5;
  • Steve Kraft (Grand Forks, ND) d. Jesse Cevallos (Houston, TX), 18, (11), 4;

    Semifinals:

  • Dan Maroney (East Rockaway, NY) d. Zilderbrand, 3, 4;
  • Roger Casuso (Kings Park, NY) d. Kraft, 13, 10.

    Final:

  • Maroney d. Caruso, 19, 19.

    50 Doubles:

    First round:

  • Sal Catudella/Michael Grabowski (NY) d. Barry Weitz/Rich Ryan (NY/MN), 2, 2;
  • Ron Eaton/Ray Reyes (NY) d. Dan Flickstein/Graham Palmore (NY), 20, 15;
  • Joe Agosto/Abe Haiman (NY) d. Gary Dueno/Peter Stefano (NY), 8, 7;
  • Dennis Uffer/Dan Maroney (NY), default.

    Semifinals:

  • Catuadella/Grabowski d. Eaton/Reyes, 11, 11;
  • Uffer/Maroney d. Agosto/Haiman, (9), 16, 3.

    Final:

  • Catuadella/Grabowski d. Uffer/Maroney, 13, 7.

    60 Singles:

    First round:

  • Alfredo Tomba (Jackson Heights, NY), default;
  • Bernard Haynes (Rutherford, NJ) d. Joe Jacaruso (Massapequa, NY), 19, 3; \
  • Max Forcht (Brooklyn), default.
  • Graham Palmore (NY, NY) d. Charles Sheldon (Bayside, NY), 5, 4.

    Semifinals:

  • Tomba d. Haynes, 17, (12), 5; Palmore d. Forcht, 8, 7.\

    Final:

  • Palmore d. Tomba, 10, 10.

    60 Doubles:

    First Round:

  • Jim Lonano/Anthony D¹Auria (NY) d. Anthony Polichetti/Jose De Jesus (NY) 18, 13.

    Semifinals:

  • Howie Eisenberg/Tom Vitale (CA/NY) d. Lonano/D¹Auria, (20), 7, 6;
  • Mike Ferber/Bernard Haynes (NJ) d. Dennis Sumner/Max Forcht (NY), 16, 3.

    Final:

  • Ferber/Haynes d. Eisenberg/Vitale, (19), 20, 9.

    65 Singles Round Robin:

    First Round:

  • Luciano Radislovich (Bayside, NY) d. Karl Diamond (Brooklyn), 14, 18;
  • Larry Shankweiler (Allentown, PA) d. Tommy Adams (Cambria Hgts, NY), 7, injury default;

    Second Round:

  • Shankweiler d. Diamond, 11, 15;
  • Radislovich, default.

    Final Round:

  • Diamond, default; Radislovich d. Shankweiler, 11, (13), 5.
  • Radislovich - 1st
  • Shankweiler - 2nd

    65 Doubles Round Robin:

    First Round:

  • Alan Green/Joe Amato (NY) d. Len Ackonsky/Anver Suleiman (NY/FL), 19, 8.

    Second Round:

  • Sonny Schaefer/Ben Marguglio (NY) d. Ackonsky/Suleiman, 10, (16), 3.

    Final Round:

  • Green/Amato d. Schaefer/Marguglio, 8, 5.
  • Green/Amato - 1st Schaefer/Marguglio - 2nd

    70 Singles:

    First Round:
  • Joe Amato (Emerson, NJ), default.

    Semifinals:

  • Anver Suleiman (St. Pete Beach, FL) d. Amato, 5, 1;
  • Sonny Schaefer (Queens, NY) d. Ben Marguglio (Cold Spring, NY), (13), 14, 6.

    Final:

  • Suleiman d. Schaefer, 9, 7.

     


  • Streetplay home | What's new? | About us | Contact us | Streetplay blog | SPWiki: The Streetplay Wiki
    The Games | Photos | Stories & Features | Fun & Prizes | Discussion | Links | Store
    Major games: Stickball | Handball | Skully | Hopscotch | Game rules / Rulesheets
    On the web: Streetplay on Facebook | Streetplay on Twitter | Streetplay on YouTube | Streetplay on Flickr

    Copyright ©2017 Streetplay.com. Use, retransmission, or duplication of any portion of this site (unless otherise noted) without the permission of Streetplay.com is prohibited.